مقاله بررسی ارتباط بین سطح سرمی PSA با درجه‌ی
سرطان پروستات چهارمین سرطان شایع در دنیا و شایع ترین سرطان
پایان نامه طراحی پالس اکسی متر
ریتم طبیعی قلب از گره سینوسی آغاز شده و پس از انتقال به گره
نقش ماهی در کاهش بیماریهای روانی و رفع افسردگی
ماهی و آبزیان از گذشته به عنوان یکی از غذاهای بسیار مهم از
دانلود پروژه و مقاله تاثیرات بیماری توکسوپلاسموز
توکسوپلاسموز يک بيماري انگلي است که عمدتًا توسط گربه ها
دانلود مقاله پزشکی کمر درد
هر فرد در زندگي روزمره از حركات و فعاليت هاي زيادي استفاده
دانلود پمفلت ایدز HIV
ايدز بيماري است كه توسط يك ويروس بنام ويروس نقص سيستم ايمني
دانلود پمفلت انواع هپاتیت راه انتقال و پیشگیری از
كلمه هپاتيت (Hepatitis) به معناي التهاب كبد است. بسياري از
دانلود مقاله کم خونی و کمبود آهن
شرح مختصر : کم خونی نام عمومی است که به گروهی از اختلالات
دانلود مقاله آب مروارید و درمان آن
آب‌ مروارید عبارت‌ است‌ از کدر شدن‌ عدسی‌ چشم‌. عدسی‌ چشم‌
دانلود دیکشنری تخصصی اصطلاحات پرستاری Dictionary
در این دیکشنری تک زبانه نیز با رایج ترین و کاربردی ترین

همه چیز درباره لارنگوسکوپ مطلب ویژه

یکشنبه, 13 ارديبهشت 1394 ساعت 07:25 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

لوله‌گذاری عبارت است از قرار دادن لوله تراشه در نای بیمار برای کمک به تنفس. امروزه لوله تراشه به ابزاری استاندارد در زمینه باز کردن مسیرهای هوای تبدیل شده است. زیرا به ریه‌ها این امکان را می‌دهد که با فشارهای تهویه بیشتری باد شوند و از آسپیره شدن مسیر هوایی جلوگیری می‌کند. در روش های رایج لوله‌گذاری به صورت مستقیم از لارنگوسکوپ استفاده می‌شود که ممکن است در بیمار ایجاد ناراحتی و استرس کند.


گلایداسکوب روشی جدید است که نیازی به شرایط خاص برای مشاهده مسیر نای ندارد و با اعمال نیروی کمتری قابل استفاده است.

● مسیرهای هوایی سخت

مسیرهای هوایی سخت به مسیرهای هوایی گفته می‌شود که دید بسیار ضعیفی دارند و چاکنای (دستگاه صوتی حنجره متشکل از تارهای صوتی و شکاف بین آنها) به علت تورم در حنجره، گردن یا مسیرهای هوایی به صورت مستقیم قابل مشاهده نیست. در این صورت لوله‌گذاری مستقیم به روش‌های رایج توسط لارنگوسکوپ امکان‌پذیر نیست. گلایداسکوب در این موارد روشی مطمئن است که می‌تواند دیدی شفاف، واضح و ‏real time‏ از حنجره فراهم کند تا امکان لوله‌گذاری مهیا شود. ویژگی‌های منحصر به فرد گلایداسکوب باعث شده استفاده از آن در زمینه‌های مختلف روز به روز افزایش پیدا کند. برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از: دوربین رزولوشن بالا که در محلی مناسب قرار گرفته و دید ‏‎ real time‏‌ای از محل لوله‌گذاری فراهم می‌کند. امکان ۶۰-۵۰ درجه چرخش برای مشاهده چاکنای قدامی بدون نیاز به استفاده از نور مستقیم، نیاز به نیروی کمتر برای جایگذاری ابزار در مقایسه با لارنگوسکوپ‌های رایج، امکان تشخیص سریع محل لوله‌گذاری، مانیتورینگ رنگی و امکان ثبت حالت‌های ایده‌آل و مناسب برای لوله‌گذاری و حتی آموزش حالت‌های مناسب لوله‌گذاری، سادگی یادگیری نحوه استفاده از آن.

● کاربردهای کلینیکی ▪ لوله‌گذاری و باز کردن مسیرهای هوایی ▪ جراحی‌های طب چاقی ▪ آموزش آناتومی مسیرهای هوایی ▪ آمبولیزاسیون ستون فقرات ▪ لوله‌گذاری مجدد در ICU ▪ تعویض لوله همراه با مانیتورینگ ویدئویی در ICU ▪ مسیرهای‏ هوایی متورم ‏

● دستورالعمل‌ استفاده عملکرد واحد کنترل واحد کنترل دارای یک منوی تنظیم است که معمولاً در مقیاس متوسط قرار داده می‌شود تا نور ایجاد شده در حد متوسط باشد و در صورت لزوم شدت نور افزایش داده می‌شود. زاویه دید معمولاً طوری تنظیم می‌شود که بهترین دید از نای و مسیرهای هوایی فراهم شود.

● نحوه قرار دادن گلایداسکوب ۱) گلایداسکوب بر روی وسط زبان قرار داده می‌شود، به طوری که اپیگلوت به سرعت قابل رؤیت خواهد بود. ۲) اپیگلوت به صورت غیرمستقیم توسط تیغه در گودی شیار (ناوه) بالا بده می‌شود. زاویه قرار گرفتن لوله تراشه اهمیت خیلی زیادی دارد. انتهای لوله تراشه باید در زاویه ۶۰ به سمت بالا قرار گیرد تا عملکرد مناسب انجام نشود. انتهای لارنگوسکوپ موجود در گلایداسکوب ریز دوربینی قرار دارد که باعث می‌شود درون مسیرهای هوایی به خوبی قابل مشاهده باشد. در ساختار این ابزار از دیودهایی استفاده شده است که نورهای قرمز و آبی ساطع می‌کنند و باعث ایجاد کنتراست مناسب در تصاویر می‌شود، دوربین‌های رزولوشن بالا که به صورت چیپ هستند درون یک محافظ پلاستیکی کوچک با ضخامت ‏mm‏۱۸ قرار می‌گیرند. ‏ بنا براین تنها با تغییر اندکی در ساختار لارنگوسکوپ هایی رایج می توان با استفاده از این ریز دوربین ها آرامش بیشتری را به بیمارانی هدیه داد و در عین حال در شرایط بسیار خوب عمل لوله گذاری را انجام داد. ‏


آشنایی با لارینگوسکوپ (Laryngoscope)

حنجره (Larynx) قسمتی از راه هوائی است که بین دهان و نای (Trachea) قرار دارد و به عنوان “تارهای صوتی” نیز شناخته شده است. زمانی که بیمار به تنفس مصنوعی نیاز دارد، یک لوله به نام “لوله داخل شونده به نای” از طریق دهان یا بینی، وارد نای می‌شود. وقتی لوله کاملا درون نای قرار گرفت، پزشک با استفاده از لارینگوسکوپ، زبان را به آرامی به سمت بالا هدایت می‌کند تا بتواند از درستی مسیر لوله و هدایت صحیح لوله به سمت ریه‌ها اطمینان حاصل کند.‌ لارینگوسکوپ شامل دو بخش است: دسته و تیغه.

مونتاژ

تیغه را بر روی پایه scope قرار داده و دو قسمت را محکم به هم وصل کنید. تیغه را در دهان فرد از سمت راست زبان قرار داده و به آرامی زبان را به سمت چپ حرکت دهید. تیغه را به عقب دهان فرد پیش ببرید تا اپی گلوت فرد را ببینید.

انتقال دستگاه از اتاق عمل

هدف: انتقال به منطقه آلایش زدایی

بعد از استفاده ،در اسرع وقت دستگاه را پاک کنیـد چـرا کـه تـاخیر طولانی مدت سبب خشک شـدن و چسبیـدن مـواد بـاقـی مانده از بیمار روی سطح آن می شود. این ذرات باید با مواد گندزدای قوی تمیز شوند.

جداسازی قطعات

هدف: جداسازی تیغه و دسته جهت گندزدایی

تـیـغـــه را از دسـتـــه جـــدا کـنـیـــد. بـسـتـــه بــه نــوع لارینگوسکوپ (فیبر نوری و…) لامپ و یا لوله فیبر نوری را بردارید. در برخی مدل‌ها، لوله نوری تـوسـط تیغـه احـاطـه شـده و امکـان جـدا کردن آن وجود ندارد. باتری‌ها را از روی دسته بردارید. در برخی مدل‌ها، باتری‌ها توسط استرلیزاسیون بخار جـدا مـی‌شـونـد. مـراجعه به دستورالعمل سازنده ارجعیت دارد.

تمیز کردن

هدف: حذف مواد باقی مانده و کاهش تعداد میکروارگانیسم‌ها از روی دسته و تیغه

پارچه تمیزی را در ظرف آب که حاوی ۳ تا ۵ قـطــره صــابــون ضــد بــاکـتــری اسـت، قـرار دهـیـد. باتری‌های را از دستگاه خارج کرده و کل دستگاه را به مدت ۲ دقیقه در آب صابون فرو برید. سپس با استفاده از مسواک، تیغه را تمیز و از پارچه برای برداشتن هرگونه ترشحات موجود بر روی scope اتـصـالات تـیـغـه و دسـتـه اسـتـفـاده کنید. در ظرف دیـگـری مـقداری الکل ریخته و دستگاه را در آن غوطه ور سازید و اجازه دهید یک ساعت در همین وضعیت بماند. سپس آن را خارج کرده و بر روی حوله‌ای تمیز قرار دهید تا کاملا خشک شود.

استرلیزاسیون و ضدعفونی قوی

هدف: جلوگیری از انتقال بیماری در طول لارینگوسکوپی و از بین بردن هر گونه میکروارگانیسم باقی مانده از مرحله قبل

اگـر استریل کردن تیغه و دسته توسط شرکت سازنده منع شده باشد، استرلیزاسیون را در دمای پایین مثلا با استفاده از اکسید اتیلن انجام دهید. در بـرخـی مـدل‌هـا بـرچسبـی با عنوانsteam-autoclavable” ” درج شده است، قرار دادن این دستگاه‌ها در معرض استریل بخار می‌تواند نتایجی از جمله کاهش عملکرد آن و آسیب جدی را به دنبال داشته باشد.

برای ضدعفونی، دسته و تیغه را به طور کامل در مــایــع شـیـمیـایـی گنـدزدای ذکـر شـده در دفتـرچـه راهنمای دستگاه قرار دهید. البته به جز مواردی که قراردادن کامل آن‌ها منع شده است. سپس دسته و تیغه را با آب شست و شو دهید. بعد از این مرحله، به کمک حوله یا پارچه‌ای تمیز و بدون پرز دسته و تیغه را کاملا خشک کنید.

نکات قابل توجه

اگر بعد از تمیز کردن دستگاه و اتصال مجدد تیغه به دسته، لارینگوسکوپ مشکل داشت راه‌هایی جهت رفع آن وجود دارد:

- اگر هیچ نوری مشاهده نمی‌شود، چند احتمال می‌تواند وجود داشته باشد:

۱- لامـپ به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد

۲- باتری دستگاه تمام شده

۳- کنده شدن کروم روی تیغه

راه حل‌ها

از باتری‌های جدید استفاده کنید.

لامپ را تعویض کنید.

در صــورتــی کــه لارینگوسکوپ هـنــوز کـار نمی‌کند، مسیر الکتریکی باید بررسی شود. Electrical meter بهترین وسیله برای بررسی این موضوع است اما اگر شما به همچین وسیله‌ای دسترسی ندارید، روشی دیگر و ساده‌تر پیشنهاد می‌شود. یک قطعه سیم به طول ۶ اینچ را برداشته و هر دو انتهای عایق آن را لخت کنید. یک انتهای سیم را دور لامپ چراغ قوه ببندید سپس پایه لامپ را به سمت بالا (ترمینال مثبت) باتری و سر دیگر را به سمت پایین (ترمینال منفی) نگه دارید. لامــپ در صـورت عبـور جـریـان روشـن خـواهـد شد

بازدیدها : 10332
(0 رای‌ها)

عضويت در خبرنامه

تصاویر

cache/resized/50a1ca5bceb6e1d85a4eae6f09c15a67.jpg
عکس آقای زهادت با حضرت آیت الله یثربی
cache/resized/672e4ce48f2a8e81b8f59637191059cd.jpg
عکس آقای زهادت با آیت الله اعتمادی
cache/resized/5821843c410b22bbeec4e3695cac9819.jpg
عکس آقای زهادت با آقای محلوجی وزیر صنعت،معدن و
cache/resized/02d0e9a29387b5c3f23b0136bd9c573a.jpg
عکس آقای زهادت با آقای ظریف وزیر امور خارجه