مقاله بررسی ارتباط بین سطح سرمی PSA با درجه‌ی
سرطان پروستات چهارمین سرطان شایع در دنیا و شایع ترین سرطان
پایان نامه طراحی پالس اکسی متر
ریتم طبیعی قلب از گره سینوسی آغاز شده و پس از انتقال به گره
نقش ماهی در کاهش بیماریهای روانی و رفع افسردگی
ماهی و آبزیان از گذشته به عنوان یکی از غذاهای بسیار مهم از
دانلود پروژه و مقاله تاثیرات بیماری توکسوپلاسموز
توکسوپلاسموز يک بيماري انگلي است که عمدتًا توسط گربه ها
دانلود مقاله پزشکی کمر درد
هر فرد در زندگي روزمره از حركات و فعاليت هاي زيادي استفاده
دانلود پمفلت ایدز HIV
ايدز بيماري است كه توسط يك ويروس بنام ويروس نقص سيستم ايمني
دانلود پمفلت انواع هپاتیت راه انتقال و پیشگیری از
كلمه هپاتيت (Hepatitis) به معناي التهاب كبد است. بسياري از
دانلود مقاله کم خونی و کمبود آهن
شرح مختصر : کم خونی نام عمومی است که به گروهی از اختلالات
دانلود مقاله آب مروارید و درمان آن
آب‌ مروارید عبارت‌ است‌ از کدر شدن‌ عدسی‌ چشم‌. عدسی‌ چشم‌
دانلود دیکشنری تخصصی اصطلاحات پرستاری Dictionary
در این دیکشنری تک زبانه نیز با رایج ترین و کاربردی ترین

افراد آنلاین

ما یک مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آیا آهسته غذا خوردن می تواند باعث کاهش وزن شود؟ مطلب ویژه

یکشنبه, 21 دی 1393 ساعت 07:35 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

شاید برایتان پیش آمده باشد که در حین غذا خوردن به ظرف غذا نگاه کنید و بگویید که غذای من کجا رفته است؟! بعضی ها آنقدر سریع غذا می خورند که حتی متوجه نمی شوند غذا چه طعم و مزه ای داشته یا چه زمانی سیر شده اند. بر اساس تحقیق انجام شده در مجله آکادمی تغذیه و مواد غذایی در ژانویه سال ۲۰۱۴ به این نتیجه رسیدند که زمانی که به آرامی غذا میل می کنید ممکن است کالری کمتر از یک وعده غذایی خود دریافت کنید.

آیا آهسته غذا خوردن می تواند باعث کاهش وزن شود؟چیزی که این مطلب را منحصر به فرد می کند این است که افراد به دو گروه تقسیم شده اند: افرادی با وزن مناسب و نرمال و افراد دارای اضافه وزن و چاق، سپس کالری دریافتی آن ها را با سرعت غذا خوردن مقایسه کردند. حدس بزنید به چه نتیجه ایی دست یافتند؟ هر دو گروه زمانی که به آرامی غذا خوردند کالری کمتری دریافت کردند، اما برای افراد دارای وزن نرمال این تفاوت در میزان کالری بیشتر بود. مطالعات دیگر نشان داد که افراد با وزن نرمال هر لقمه را به تعداد دفعات بیشتری نسبت به افراد دارای اضافه وزن می جوند.

 

این روش چگونه عمل می کند؟

ممکن است تعجب کنید و برایتان جای سؤال باشد که چگونه آهسته غذا خوردن ممکن است از پرخوری شما جلوگیری کند؟ سریع غذا خوردن باعث می شود فرآیند سیگنال های طبیعی بدن، که شامل هورمون ها و ارتباط بین شکم و مغز است را مختل می کند. گرلین یا هورمون گرسنگی در معده شما تولید شده و بر مرکز لذت مغز شما اثر می گذارد و باعث می شود شما برای چشیدن طعم های خوشمزه بیشتر غذا بخورید! اما در بدن ما هورمون دیگری به نام لپتین نیز ترشح می‌شود، که گرسنگی را سرکوب کرده و مانع از پرخوری می‌شود. حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا مغز شما به بدن اعلام سیری کند. اگر شما سریع غذا بخورید، این پیام زمانی به بدن شما خواهد رسید که شما به ظرف خالی غذا نگاه می کنید!

 

اهمیت درست جویدن غذا

هضم غذا در دهان ما آغاز می‌شود و ما با جویدن مواد غذایی را تکه تکه می‌کنیم تا روده‌های ما راحت‌تر مواد مغذی را جذب کنند. جویدن سریع بدن شما را از جذب مواد مغذی محروم می‌سازد. به این فکر می کنید که هر لقمه را باید چند بار بجوید؟ اکثر مطالعات نشان می‌دهند تعداد ۳۰ تا ۴۰ بار جویدن هر لقمه برای جذب مواد مغذی ضروری است.

 

آهسته غذا خوردن چه فوایدی دارد؟

با کاهش سرعت صرف غذا و افزایش تعداد دفعات جویدن، شما هوشیاری بیشتری نسبت به طعم غذا و مقدار غذای مورد نیاز خود خواهید داشت. در این صورت غذا خوردن تجربه‌ای لذت‌بخش خواهد بود، نه فقط پر کردن غذا در معده. آهسته غذا خوردن علاوه بر کمک به کنترل وزن و بهبود گوارش شما، دارای مزایای زیر است:

 

بهبود طعم غذا

آهسته غذا خوردن باعث می‌شود شما بیشتر طعم، بافت و بوی مواد غذایی را احساس کنید. جالب است بدانید هرچه به آخر غذای خود نزدیک شوید طعم آن را بیشتر احساس خواهید کرد.

 

انتخاب غذای بهتر

هنگامی که شما طعم غذای خود را به خوبی می‌چشید، دوست دارید هر لقمه طعمی جالب داشته باشد. این طعم‌ها را در غذاهای طبیعی خواهید یافت و غذاهای فرآوری شده چنین طعمی نخواهند داشت. ما غذاهای فرآوری شده را سریع‌تر می‌جویم زیرا این غذاها بعد از چند لقمه طعم خود را از دست می‌دهند و از این رو باعث می‌شوند شما بیشتر غذا بخورید.

 

هرگز احساس سیری زیاد نکنید

هنگامی که شما به مغزتان زمان می‌دهید تا بتواند به بدن اعلام سیری کند، قبل از زیاده‌روی از غذا خوردن دست می‌کشید و دیگر هرگز بعد از صرف غذا در معده خود احساس ناراحتی و سنگینی نخواهید کرد. این امر باعث می‌شود شادتر و سالم‌تر زندگی کنید.

 

چگونه آهسته غذا خوردن را تبدیل به یک عادت کنید؟

کاهش سرعت میل کردن غذا نیاز به زمان و تمرین دارد. اینجا راه های وجود دارد که به شما کمک می کند تا آهسته تر عمل کنید.

 

آب خوردن

حین صرف غذا جرعه‌های کوچکی از آب بنوشید، نه تنها به آهسته‌تر غذا خوردن شما کمک خواهد کرد بلکه سریع‌تر احساس سیری می‌کنید.

 

لقمه غذای را کاملا" میل کنید

قبل از این که لقمه قبلی خود را به خوبی نجویده و فرو نداده‌اید قاشق تان را پر نکنید.

 

قاشق را پایین بگذارید

وقتی توانستید به مرحله بالا عمل کنید، گام دیگری را اضافه کنید و میان دو لقمه قاشق را کنار ظرف غذا بگذارید.

 

از غذاهای با فیبرهای بالا استفاده کنید

غذاهای دارای فیبر بالا نه تنها شما را بیشتر سیر می‌کنند، بلکه باید زمان بیشتری را صرف جویدن آن‌ها کنید.

 

لقمه های کوچک تری انتخاب کنید

لقمه‌های کوچک‌تر زمان بیشتری برای تعامل میان مغز و معده شما فراهم می‌کنند. انتخاب لقمه های کوچک تر به معنی داشتن زمان بیشتر جهت اعلام سیری توسط مغز به معده است. هرگز قبل از این که احساس سیری کنید دست از غذا خوردن نکشید، اما در عوض آهسته‌تر غذا بخورید.

 

غذای خود را قسمت بندی کنید

در بسیاری از کشورهای اروپایی وعده‌های غذایی در قسمت‌های مختلفی مانند پیش غذا، غذای اصلی و دسر سرو می‌شود. وقتی بدانید این تمام غذای شما نیست و همچنان قسمتی از غذا باقی مانده است کمتر غذا می‌خورید.

 

در پایان

شما در حال تلاش برای شروع یک تغییر هستید، بنابراین در ابتدای کار خیلی به خود سخت نگیرید تا بتوانید این عادت را در زندگی روزمره خود حفظ کنید.

 

منبع: elmevarzesh.com

بازدیدها : 1402
(0 رای‌ها)

عضويت در خبرنامه

تصاویر

cache/resized/50a1ca5bceb6e1d85a4eae6f09c15a67.jpg
عکس آقای زهادت با حضرت آیت الله یثربی
cache/resized/672e4ce48f2a8e81b8f59637191059cd.jpg
عکس آقای زهادت با آیت الله اعتمادی
cache/resized/5821843c410b22bbeec4e3695cac9819.jpg
عکس آقای زهادت با آقای محلوجی وزیر صنعت،معدن و
cache/resized/02d0e9a29387b5c3f23b0136bd9c573a.jpg
عکس آقای زهادت با آقای ظریف وزیر امور خارجه