چاپ کردن این صفحه

تجویز کدئین برای کودکان زیر 12 سال ممنوع مطلب ویژه

شنبه, 12 ارديبهشت 1394 ساعت 07:15 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کارشناسان داروسازی در اتحادیه اروپا هشدار دادند که باید از تجویز کدئین برای درمان سرفه و سرماخوردگی در کودکان زیر 12 سال خودداری شود.


به گزارش  ایسنا، آژانس دارویی اروپا (EMA) در بیانیه‌ای اعلام کرد که برای کودکان زیر 12 سال نباید کدئین تجویز شود و همچنین مادران شیرده به دلیل اثرات سوء کدئین روی نوزادانشان باید از مصرف این دارو پرهیز کنند.

براساس محدودیت‌های مصرف دارویی که در سال 2013 میلادی از سوی این سازمان ارائه شد، به طور کلی مصرف این دارو فقط برای تسکین درد در افراد بالای 12 سال مجاز است و آن هم تنها در مواردی که جایگزین‌هایی نظیر «پاراستامول» یا ایبوپروفن بی‌تأثیر باشند.

این آژانس هشدار داد کدئین مخدری است که می‌تواند در بدن به مورفین تبدیل شود و به همین خاطر نباید برای کودکان زیر 12 سال تجویز شود.

به گزارش روزنامه گاردین، یکی از عوارض جانبی مهم این دارو برای کودکان بروز مشکلات تنفسی جدی است. همچنین بزرگسالانی که دچار مشکلات تنفسی هستند باید از مصرف این دارو پرهیز کنند.

بازدیدها : 2629
(0 رای‌ها)

زهادت