مقاله بررسی ارتباط بین سطح سرمی PSA با درجه‌ی
سرطان پروستات چهارمین سرطان شایع در دنیا و شایع ترین سرطان
پایان نامه طراحی پالس اکسی متر
ریتم طبیعی قلب از گره سینوسی آغاز شده و پس از انتقال به گره
نقش ماهی در کاهش بیماریهای روانی و رفع افسردگی
ماهی و آبزیان از گذشته به عنوان یکی از غذاهای بسیار مهم از
دانلود پروژه و مقاله تاثیرات بیماری توکسوپلاسموز
توکسوپلاسموز يک بيماري انگلي است که عمدتًا توسط گربه ها
دانلود مقاله پزشکی کمر درد
هر فرد در زندگي روزمره از حركات و فعاليت هاي زيادي استفاده
دانلود پمفلت ایدز HIV
ايدز بيماري است كه توسط يك ويروس بنام ويروس نقص سيستم ايمني
دانلود پمفلت انواع هپاتیت راه انتقال و پیشگیری از
كلمه هپاتيت (Hepatitis) به معناي التهاب كبد است. بسياري از
دانلود مقاله کم خونی و کمبود آهن
شرح مختصر : کم خونی نام عمومی است که به گروهی از اختلالات
دانلود مقاله آب مروارید و درمان آن
آب‌ مروارید عبارت‌ است‌ از کدر شدن‌ عدسی‌ چشم‌. عدسی‌ چشم‌
دانلود دیکشنری تخصصی اصطلاحات پرستاری Dictionary
در این دیکشنری تک زبانه نیز با رایج ترین و کاربردی ترین

افراد آنلاین

ما 13 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آرنج تنیس بازان ( tennis elbow ) مطلب ویژه

چهارشنبه, 28 اسفند 1392 ساعت 07:45 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بيماري‌ آرنج‌ تنيس‌بازان‌ عبارت‌ است‌ از التهاب‌ نواحي‌ استخواني‌ آرنج‌. عضلات‌، تاندون‌ها و اپي‌كونديل‌ (يك‌ برجستگي‌ استخواني‌ در سطح‌ خارجي‌ آرنج‌ كه‌ در آنجا عضلات‌ ساعد به‌ استخوان‌ بازو مي‌چسبند) آرنج‌ را درگير مي‌كند. بيشتر، بزرگسالان‌ (40-20 ساله‌) را مبتلا مي‌كند.

علايم‌ شايع‌

درد و حساسيت‌ به‌ لمس‌ در اپي‌كونديل‌ ، مشت‌ ضعيف‌ ، درد در هنگام‌ حركات‌ پيچشي‌ دست‌ يا بازو مثلاً حين‌ استفاده‌ از پيچ‌گوشتي‌ يا بازي‌ تنيس.
در این عارضه فرد از درد در سطح بیرونی آرنج شکایت می‌کند . گاهی این درد به سطح بیرونی و پشتی ساعد نیز تیر می‌کشد  و حتی ممکن است تا سطح خلفی مچ دست نیز امتداد پیدا کند . این درد در استفاده از دست بخصوص در جابجا کردن اشیا سنگین و حرکات چرخشی تشدید می‌شود ولی در بسیاری از مواقع در هنگام استراحت نیز این درد فرد را رها نمی‌کند. لازم به ذکر است که این درد با حالت خواب رفتگی ، گزگز یا مورمور در دست یا انگشتان همراه نمی‌باشد . ‌


علت آرنج تنیس بازان (tennis elbow) چیست ؟
منشأ عضلاتی که وظیفه حرکات مچ دست و انگشتان را برعهده دارند عمدتاً در ناحیه آرنج می‌باشد . این عضلات در طول ساعد طی مسیر  می‌کنند و در محل‌های مشخصی در مچ دست و انگشتان به استخوان می‌چسبند . عضلاتی که وظیفه باز کردن انگشتان و چرخش مچ دست را به عقب بر عهده دارند از سطح بیرونی آرنج منشأ می‌گیرند و عضلاتی که وظیفه بستن ( مشت کردن ) انگشتان و خم کردن مچ دست به جلو را برعهده دارند از  سطح داخلی آرنج منشأ می‌گیرند . بر اثر کثرت استفاده از دست به خصوص انجام دادن کارهای سنگین و زوردار مانند برداشتن یا  جابجا کردن اشیای سنگین و حرکات توام با چرخش یا پیچاندن مانند چلاندن پارچه خیس ، باز و بسته کردن در شیشه‌های  دردار یا شیر آب به صورت محکم در طول زمان محل اتصال عضلات مسئول این حرکات در آرنج ، آن ناحیه را تحریک کرده و باعث ایجاد آسیبهای ظریف و التهاب در آن موضع می‌شود .
برخی افراد استعداد ذاتی بیشتری برای ابتلا به این عارضه  دارند به‌طوری‌که علیرغم فعالیت کمتر و زندگی سبک‌تر به این درد مبتلا می‌شوند . با همین توجیه گاهی  آرنج در سمت غیر غالب ، علیرغم فعالیت کمتر،  مبتلا می‌گردد . گاهی نیز هر دو آرنج با شدت برابر یا نابرابر درگیر  می‌شوند 

  با وجود  اینکه این عارضه با نام آرنج تنیس بازان (tennis elbow) شناخته می‌شود ولی شایع‌تر از همه در خانم‌های خانه‌دار با آن روبه‌رو می‌شویم . در مشاغلی که با ابزار سنگین سروکار دارند یا با دست کار زوردار انجام می‌دهند مانند میکانیکها ، نجارها و کشاورزان به طور شایعی با درد در این ناحیه از دست برخورد می‌کنیم . گاهی فردی که به طور معمول عادت به انجام کار سنگین و زوردار نداشته است با یک نوبت فعالیت سنگین دچار این عارضه می‌شود  .

 

آرنج تنیس بازان (tennis elbow) چگونه تشخیص داده می‌شود ؟
تشخیص این عارضه بالینی است و نیاز به تصویربرداری یا اقدامات تشخیصی دیگر وجود  ندارد . پزشک با استفاده از شرح حال و معاینه ای که انجام می‌دهد به تشخیص قطعی می‌رسد  .
آرنج خود را به طور کامل باز کرده و اندام فوقانی مورد معاینه را روبه‌روی خود قرار دهید به‌طوری‌که پشت دست بالا قرار گرفته باشد.  در این حالت دست خود را مشت کرده و مشت خود را محکم بفشارید . در فرد مبتلا به این عارضه با انجام این حرکت درد در ناحیه آرنج به وجود آمده یا تشدید می‌شود . اگر مچ دست مشت شده خود را در برابر مقاومتی ( مثلاً با کمک گرفتن از دست مقابل ) به عقب خم کنید این درد شدیدتر احساس می‌شود . لمس سطح بیرونی آرنج در محل اتصال عضلات باز کنندة انگشتان و مچ دست توام با فشار توسط پزشک با ایجاد درد و حساسیت همراه خواهد بود .
پزشک معالج در صورت تردید ممکن است جهت رد احتمال تشخیص های دیگر اقدام به عکس‌برداری یا تصویربرداری های دیگری مانندام آر آی (MRI) نماید .


عوامل تشديد كننده بيماري

شغل‌هايي‌ كه‌ مستلزم‌ حركات‌ شديد يا مكرر ساعد باشند مثل‌ مكانيكي‌ يا درودگري‌ شركت‌ در ورزش‌هايي‌ كه‌ مستلزم‌ حركات‌ شديد يا مكرر ساعد باشند مثل‌ تنيس‌ وضعيت‌ فيزيكي‌ نامناسب‌


 پيشگيري‌

تا وقتي‌ كه‌ در شرايط‌ عالي‌ قرار بگيريد، ورزش‌هايي‌ مثل‌ تنيس‌ را به‌ مدت‌ طولاني‌ انجام‌ ندهيد. راكت‌هاي‌ تنيس‌ مي‌توانند آرنج‌ تنيس‌بازان‌ را بدتر كنند. انتخاب‌ اندازه‌ يا نوع‌ متفاوت‌ (بزرگ‌تر، قابل‌ انعطاف‌تر، دسته‌ بزرگتر) ممكن‌ است‌ كمك‌كننده‌ باشد. اگر به‌ تازگي‌ يادگيري‌ تنيس‌ را آغاز كرده‌ايد، از فرد متخصص‌ كمك‌ بگيريد. روش‌ و وضعيت‌ قرارگيري‌ در پيشگيري‌ از آسيب‌ها مهم‌ هستند. براي‌ افزايش‌ تدريجي‌ قدرت‌ خود، از تمرينات‌ وضعيت‌ دهنده‌ ساعد استفاده‌ كنيد. قبل‌ از شركت‌ در ورزش‌ها به‌ ويژه‌ رقابت‌ها، به‌ آهستگي‌ و به‌طور كامل‌ خود را گرم‌ كنيد.


عواقب‌ مورد انتظار

معمولاً قابل‌علاج‌ است‌ اما درمان‌ ممكن‌ است‌ 6-3 ماه‌ زمان‌ ببرد.


عوارض‌ احتمالي‌

پارگي‌ كامل‌ رباط‌ كه‌ براي‌ ترميم‌ نيازمند جراحي‌ است‌.


 
درمان آرنج تنیس بازان (tennis elbow) :
درمان اصلی این عارضه غیر جراحی می‌باشد و در 85% تا 90% موارد منجر به بهبودی می‌گردد . مهم‌ترین کار در درمان ، حذف علت زمینه‌ای می‌باشد . اگر این درد در اثر فعالیت سنگین به وجود آمده باشد مؤثرترین کار حذف آن نوع فعالیت از برنامه‌های روزمره است . اقدامات متعدد دیگری برای درمان این عارضه وجود دارد ولی تا زمانی که نوع فعالیت به روال قبلی همچنان ادامه دارد احتمال عود عارضه نیز منتفی نمی‌باشد . گاهی با تغییر ابزار مورد استفاده یا شکل استفاده از ابزار می‌توان به کاهش علایم کمک کرد .

استفاده از بریس: بریس هایی بانام بریس آرنج تنیس بازان (tennis elbow brace) در داروخانه‌ها موجود است و شرکت‌های مختلف سازنده لوازم طبی و ارتوپدی اقدام به تولید آن می‌کنند . بستن این بریس (BRACE) ها می‌تواند به کاهش درد در این عارضه کمک کند . بریس (BRACE) چهار تا پنج سانتی‌متر پایین آرنج محکم بسته می‌شود . هنگام فعالیت‌های روزمره مقداری از انرژی ناشی از فعالیت‌ها , جذب بریس (BRACE) شده و بریس (BRACE) مانع انتقال آن به محل درد در آرنج می‌شود  .
                                                                                                                          
تزریق کورتون: یک یا چند نوبت تزریق موضعی کورتون با فاصله یک ماه در آرنج با رفع التهاب در بسیاری از موارد می‌تواند به بهبودی کمک کند . استفاده از این روش در مراحل ابتدایی و شروع عارض  مؤثرتر است. تکنیک و روش تزریق توسط پزشک متخصص در نتیجه بخشی این روش درمانی تعیین کننده می‌باشد . احتمال عود عارضه پس از این تزریق وجود دارد.  
با توجه به اینکه کورتون یک داروی ضد التهابی مؤثر می‌باشد که نقش درمانی خود را از طریق رفع التهاب در محل تزریق اعمال می‌کند و ازآنجاکه عارضه در آرنج تنیس بازان (tennis elbow) گرچه با التهاب در موضع مبتلا شروع می‌شود ولی علت اصلی ایجاد پارگی های ریز و میکروسکوپی در فیبرها ی تاندونی ناشی از تحریکات مکرر می‌باشد لذا تزریق موضعی کورتون گرچه ممکن است در ابتدا آثار بهبودی چشمگیری به همراه باشد ولی با توجه به توضیح فوق به تدریج جای خود را به روش‌های درمانی دیگری مانند پی آر پی (PRP )می‌دهد .
                                                                                                              
پی آر پی (PRP) : یکی از روش‌هایی که در گذشته برای درمان آرنج تنیس بازان (tennis elbow) استفاده می‌شد این بود که مقداری از خون فرد را می‌گرفتند و در موضع درد در آرنج تزریق می‌کردند . به‌صورت تجربی مشاهده شده بود که این کار می‌تواند با مکانیزم شناخته نشده‌ای منجر به بهبود گردد .
یکی از روش‌های جدیدی که امروزه جهت درمان قطعی این عارضه استفاده می‌شود استفاده از پی آر پی (PRP) می‌باشد . این روش در مراکزی که امکانات ارائه خدمت مذکور را دارند انجام می‌شود . در این مراکز مقداری از خون فرد را گرفته و در دستگاه سانتریفوژ قرار می‌دهند . در این دستگاه قسمت‌های مختلف تشکیل‌دهنده خون با استفاده از نیروی گریز از مرکز در اثر چرخش با سرعت زیاد جدا می‌شود . سپس قسمت  خاصی از مواد تشکیل دهنده خون پس از جداسازی با ابزار و تکنیک مشخصی برداشته شده و در موضع درد در آرنج  تزریق می‌شود . این قسمت جدا شده از خون محل  تراکم پلاکتها و ترکیبات متعددی  می‌باشد که هر یک به نوبه خود به بازسازی و رفع التهاب در موضع کمک می‌کنند .
                                                                                                 
استفاده از امواج ماورای صوت ( ESWT)
این همان دستگاه سنگ شکن کلیه می‌باشد که با تغییراتی که در آن داده شده است و با استفاده از امواج ماورای صوت جهت درمان عارضه در آرنج تنیس بازان (tennis elbow) مورد استفاده قرار می‌گیرد . این کار یک تا سه نوبت با فاصله‌ای یک تا دو هفته قابل تکرار می‌باشد .
 
روش‌های متعدد دیگری نیز جهت درمان آرنج تنیس بازان (tennis elbow) وجود دارد از جمله موارد شاخص آن می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:
یخ درمانی ( استفادة موضعی از کمپرس یخ چند بار در روز )
داروهای خوراکی ضد التهابی غیر استروئیدی ( منظور داروهای خانواده بروفن است )
فیزیوتراپی و لیزر درمانی

عمل جراحی :  مواردی وجود دارد که هیچ یک از روش‌های درمانی ذکر شده منجر به بهبودی و رفع عارضه نمی‌شوند . در این موارد که 10% تا 15% را شامل می‌شوند می‌توان از عمل جراحی جهت بهبودی عارضه بهره برد . در این روش درمانی قسمت‌های بیمار تاندون در محل اتصال عضلات به استخوان در آرنج تحت عمل جراحی برداشته می‌شوند. لازم به ذکر است در مواردی که هنوز کمتر از شش ماه از شروع عارضه سپری شده  و روش‌های درمانی دیگر امتحان نشده‌اند  عمل جراحی جایی ندارد .


فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري

تا زمان‌ محو علايم‌، فعاليتي‌ را كه‌ باعث‌ ايجاد آرنج‌ تنيس‌بازان‌ بود، تكرار نكنيد. سپس‌ به‌ تدريج‌ پس‌ از وضعيت‌گيري‌ مناسب‌، فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري طبيعي‌ خود را از سر بگيريد.

بازدیدها : 1268
(0 رای‌ها)

عضويت در خبرنامه

تصاویر

cache/resized/50a1ca5bceb6e1d85a4eae6f09c15a67.jpg
عکس آقای زهادت با حضرت آیت الله یثربی
cache/resized/672e4ce48f2a8e81b8f59637191059cd.jpg
عکس آقای زهادت با آیت الله اعتمادی
cache/resized/5821843c410b22bbeec4e3695cac9819.jpg
عکس آقای زهادت با آقای محلوجی وزیر صنعت،معدن و
cache/resized/02d0e9a29387b5c3f23b0136bd9c573a.jpg
عکس آقای زهادت با آقای ظریف وزیر امور خارجه