مقاله بررسی ارتباط بین سطح سرمی PSA با درجه‌ی
سرطان پروستات چهارمین سرطان شایع در دنیا و شایع ترین سرطان
پایان نامه طراحی پالس اکسی متر
ریتم طبیعی قلب از گره سینوسی آغاز شده و پس از انتقال به گره
نقش ماهی در کاهش بیماریهای روانی و رفع افسردگی
ماهی و آبزیان از گذشته به عنوان یکی از غذاهای بسیار مهم از
دانلود پروژه و مقاله تاثیرات بیماری توکسوپلاسموز
توکسوپلاسموز يک بيماري انگلي است که عمدتًا توسط گربه ها
دانلود مقاله پزشکی کمر درد
هر فرد در زندگي روزمره از حركات و فعاليت هاي زيادي استفاده
دانلود پمفلت ایدز HIV
ايدز بيماري است كه توسط يك ويروس بنام ويروس نقص سيستم ايمني
دانلود پمفلت انواع هپاتیت راه انتقال و پیشگیری از
كلمه هپاتيت (Hepatitis) به معناي التهاب كبد است. بسياري از
دانلود مقاله کم خونی و کمبود آهن
شرح مختصر : کم خونی نام عمومی است که به گروهی از اختلالات
دانلود مقاله آب مروارید و درمان آن
آب‌ مروارید عبارت‌ است‌ از کدر شدن‌ عدسی‌ چشم‌. عدسی‌ چشم‌
دانلود دیکشنری تخصصی اصطلاحات پرستاری Dictionary
در این دیکشنری تک زبانه نیز با رایج ترین و کاربردی ترین

افراد آنلاین

ما 7 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

عفونت قارچی در نوزادان مطلب ویژه

جمعه, 13 دی 1392 ساعت 07:05 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بوی بد بین انگشتان دست و پای نوزادان به علت رشد قارچ می‌باشد که تظاهر آن به شکل پرزهای سفیدرنگ می‌باشد. والدین باید این قارچ‌ها و محیط رشد آنها در بدن نوزاد را بشناسند و نسبت به برطرف کردن آن‌ها اقدام کنند.

همان طور که می دانید بسیاری از میکروارگانیسم هایی که با چشم دیده نمی‌شوند، در اطراف ما وجود دارند.

 

این میکروارگانیسم ها روی بدن انسان‌ها می‌نشینند و در انسان سالمی که قدرت دفاعی بالایی دارد مشکلی را ایجاد نمی‌کنند، اما گاهی اوقات، اوضاع کمی فرق می‌کند و هنگامی که این موجودات ریز روی بدنی که محیط مناسبی برای رشد آن‌ها دارد، می‌نشینند و ایجاد عفونت می‌کنند.

این محیط مناسب شامل محیط گرم و مرطوب و تاریک و دور از جریان هوا می باشد، مثل بین انگشتان دست و پای نوزاد. دهان نوزاد و محل پوشیدن پوشک نیز یکی دیگر از این محیط‌ها می‌باشد.

معمولا افرادی که به تازگی مسئولیت مادر و یا پدر بودن را تجربه می‌کنند، قارچ بین انگشتان دست و پای نوزادان خود را نمی‌شناسند و از آن به عنوان پوسته بین انگشتان یاد می‌کنند که بوی بدی می‌دهد. در حقیقت بوی بد بین انگشتان نوزادان به علت رشد و تکثیر قارچ می‌باشد که تظاهر آن به شکل پوسته های سفیدرنگ می‌باشد.

والدین باید این قارچ‌ها و محیط‌های رشد آن در بدن نوزاد را بشناسند و نسبت به برطرف کردن آن‌ها اقدام کنند.

اگر قارچی بین انگشتان دست و پای نوزاد به وجود بیاید و مادر متوجه آن نشود، ممکن است نوزاد دست خود را وارد دهان خود کند و این قارچ وارد محیط دهان و از آن وارد گلو و مری و سیستم گوارشی شود و برفک دهان نوزاد را ایجاد کند.
اگر برای بثورات پوشک کودک خود از کرم‌های ضد قارچ استفاده کردید و نتیجه ای نگرفتید، توصیه می‌شود که نوع پوشک کودک خود را عوض کنید، زیرا برخی از کودکان به مواد برخی پوشک‌ها حساسیت دارند، بدون آنکه عفونت قارچی وجود داشته باشد

 

راه‌های غلبه بر عفونت‌های قارچی کودکان

1- بثورات پوستی ناشی از پوشک: یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین قسمت بدن نوزاد که محیط مناسبی را برای رشد و تکثیر قارچ‌ها ایجاد می‌کند، محلی است که پوشک بسته می‌شود. اگر بثورات پوستی در این محل بیش از دو روز طول بکشد و هاله‌های قرمز رنگی را در این محل ایجاد کند، باید به قارچی بودن این عفونت گمان برد.

در این حالت توصیه می‌شود که از پاک کردن محل ادرار و مدفوع کودک با دستمال مرطوب خودداری کنید و آن را با آب گرم و صابون شستشو دهید و سپس با دستمال تمیز کاملا محل را خشک کنید.

توجه کنید که صابون مخصوص کودک باشد و ترکیبات آنتی باکتریال نداشته باشد. هم چنین توصیه می‌شود که هر چند روز چند مرتبه پای کودک را با وسیله‌ای مانند سشوار خشک کنید. زود به زود پوشک او را تعویض کنید تا رطوبت ناشی از ادرار، سبب سوزش بیشتر پوست او و قرمزی پوستش نشود.


2- برفک دهان نوزادان و کودکان: قارچ کاندیدا آلبیکانس می‌تواند وارد دهان نوزادان شود و لایه سفیدرنگی را (معروف به برفک دهان) بر روی زبان و قسمت‌های داخلی گونه‌ها، ناحیه گلوی نوزاد ایجاد کند.

در صورت مشاهده سفیدی‌های غیر طبیعی در مناطقی که ذکر شد، حتما کودک را نزد پزشک اطفال ببرید.

3- قارچ بین انگشتان: قارچ کاندیدا می‌تواند در بین انگشتان و زیر ناخن و اطراف آن در بین چین‌های کف دست ایجاد شود و با بردن دست به سمت دهان، این قارچ وارد دهان نوزاد شود.

برای غلبه بر این عفونت حتما روزی حداقل یک مرتبه دست‌های کودک خود را بشویید و مناطق بین انگشتان و چین‌های کف دست را از قارچ پاک کنید و دست‌های او را خشک و تمیز نگه دارید. اگر این عفونت پیشرفته باشد، می‌توانید از پماد‌های ضد قارچ با تجویز پزشک استفاده کنید.

4- عفونت قارچی در دوره شیردهی: ممکن است مادری در دوران شیردهی به عفونت قارچی مبتلا شود و نگران انتقال این عفونت به کودک خود باشد. مادر در این وضعیت باید به پزشک مراجعه کند تا عفونت را از بین ببرد. علاوه بر این می‌تواند با رعایت رژیم غذایی که در آن موادغذایی مانند ماست و سیر می‌باشد، هر چه سریع‌تر بر عفونت قارچی غلبه کند.

علاوه بر این مادر باید از سایر محصولات لبنی غیر از ماست اجتناب کند، زیرا قند موجود در این محصولات به رشد هر چه بیشتر قارچ‌ها می انجامد و روند درمان عفونت قارچ را به تأخیر می‌اندازد. مصرف قندهای ساده نیز در این شرایط کمتر توصیه می‌شود.

 

توصیه ها

- اگر کودکتان غذا خوردن را شروع کرده است می‌توانید برای جلوگیری از بروز عفونت قارچی در او، ماست به صورت روزانه به او بدهید. مصرف ماست می‌تواند قارچ‌ها را از بین ببرد.

 - هر نوع بثورات پوشک در کودک که بیشتر از چهار روز به طول بیانجامد، باید مورد بررسی بیشتر و معاینه توسط پزشک اطفال قرار بگیرد تا نوع این بثورات تشخیص داده شود و احتمال بروز اختلال در سیستم ایمنی کودک بررسی شود.

- مصرف هر گونه کرم و پماد در پوستی که ترشح دارد و مایع از آن تراوش می شود، در قسمتی که پوشک بر روی آن بسته می‌شود، توصیه نمی‌شود.

- اگر برای بثورات پوشک کودک خود از کرم‌های ضد قارچ استفاده کردید و نتیجه ای نگرفتید، توصیه می‌شود که نوع پوشک کودک خود را عوض کنید، زیرا برخی از کودکان به مواد برخی پوشک‌ها حساسیت دارند، بدون آنکه عفونت قارچی وجود داشته باشد.

- درمان هر چه سریع تر عفونت‌های قارچی نوزادان و کودکان به والدین آن‌ها توصیه می‌شود، زیرا در صورت پیشرفت عفونت قارچی، محل‌های مورد نظر دردناک و متورم و قرمز می‌شوند و کودک بی تابی می‌کند و ممکن است اشتهای او کم شود و حتی شیر نخورد و این نکته در وزن گیری کودک تأثیر منفی می گذارد و کودک دچار سوء تغذیه می شود.

- اگر به تجویز پزشک، آنتی بیوتیک را برای کودک شروع می‌کنید، حتما داروی او را سر وقت و به همان میزانی که پزشک توصیه کرده است مصرف کنید. همان‌طور که می‌دانید داروهای آنتی بیوتیک اگر سر ساعت مصرف نشوند، عوارض ایجاد می‌کنند.

- مصرف برخی داروها احتمال ابتلای کودک را به عفونت قارچی بالا می‌برد. در صورت استفاده دارو برای کودک خود، این امر را به پزشک کودک خود اطلاع دهید.

 

منبع: تبیان

بازدیدها : 1809
(0 رای‌ها)

عضويت در خبرنامه

تصاویر

cache/resized/50a1ca5bceb6e1d85a4eae6f09c15a67.jpg
عکس آقای زهادت با حضرت آیت الله یثربی
cache/resized/672e4ce48f2a8e81b8f59637191059cd.jpg
عکس آقای زهادت با آیت الله اعتمادی
cache/resized/5821843c410b22bbeec4e3695cac9819.jpg
عکس آقای زهادت با آقای محلوجی وزیر صنعت،معدن و
cache/resized/02d0e9a29387b5c3f23b0136bd9c573a.jpg
عکس آقای زهادت با آقای ظریف وزیر امور خارجه